Strona główna / Piperyna – Hit czy Kit na odchudzanie?

Piperyna – Hit czy Kit na odchudzanie?

3.5 (70%) 2 votes

Piperyna to w pełni naturalny związek znajdujący się w czarnym pieprzu, który już od wielu lat jest wykorzystywany w medycynie chińskiej oraz indyjskiej. Piperyna była stosowana m.in. w leczeniu dolegliwości związanych z układem trawiennym, a także w chorobach serca i bólach stawów. Dodatkowo, kilka lat temu w wyniku przeprowadzonych badań udowodniono, że piperyna wykazuje również właściwości odchudzające tj. przyspiesza usuwanie tłuszczu poprawiając metabolizm, a także redukuje cellulit.

Jakie ma właściwości oraz jakie jest działanie piperyny?

piperynaPiperyna wykazuje liczne właściwości lecznicze m.in. przeciwnowotworowe, antybakteryjne oraz oczyszczające – działa moczopędnie i przeczyszczająco (w umiarkowanym stopniu) oraz pobudza do pracy układ trawienny. Piperyna jest także stosowana w przypadku osób chorych na bielactwo oraz z problemami trawiennymi. Najbardziej znana jest jednak ze swoich odchudzających właściwości.

Właściwości antynowotworowe

Jak przekonują naukowcy z University od Michigan, piperyna może zapobiec rakowi piersi, a także może być pomocna podczas jego leczenia. Piperyna zmniejsza liczbę nowotworowych komórek macierzystych i równocześnie nie szkodzi zdrowym komórkom.

Piperyna na bielactwo

Naukowcy z King’s College w Londynie wykazali, że piperyna i jej pochodne mogą pomóc w namnażaniu melanocytów (komórek barwnikowych skóry) u osób z bielactwem nabytym.

Piperyna na poprawę pamięci oraz na depresję

Regularne spożywanie piperyny poprawia znacznie stan zdrowia, przede wszystkim wpływa na pamięć (m.in. zapobiega chorobie Alzheimera) oraz łagodzi objawy depresji.

Piperyna na trawienie i lepsze przyswajanie witamin

Piperyna poprawia pracę układu trawiennego poprzez zwiększenie wydzielania soku żołądkowego, a także przyspiesza wchłanianie niektórych witamin oraz składników mineralnych.

Właściwości antybakteryjne oraz przeciwbólowe

Udowodniono, że ekstrakty z piperyny zwalczają m.in. gronkowca złocistego oraz bakterie takie jak Klebsiella aerogenes, Chromobacterium violaceum i Bacillus sphaericus. Piperyna ma również działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Czy piperyna faktycznie jest tak skuteczna w odchudzaniu czy może jednak warto sięgnąć po inne preparaty?

Oczywiście nie można także zapominać o właściwościach odchudzających piperyny. W jaki sposób działa na nasz organizm pod względem odchudzania? Piperyna wzmaga proces termogenezy, czyli proces wytwarzania ciepła, w trakcie którego dochodzi do spalania kalorii, a także wpływa na proces lipolizy, czyli spalania tkanki tłuszczowej. Naukowcy wykazali, że piperyna może także blokować powstawanie komórek tłuszczowych. Trzeba jednak podkreślić, że samo stosowanie piperyny, a raczej preparatów, które zawierają ten składnik to za mało, aby zrzucić zbędne kilogramy. Równocześnie w trakcie kuracji powinniśmy zmienić nawyki żywieniowe oraz wprowadzić choćby minimalną, ale regularną aktywność. Tylko w taki sposób możemy mieć pewność, że efekty pojawią się szybko i będą trwałe.

Ważne jest także, aby wybierać te preparaty dostępne na rynku, w których składzie ekstrakt z piperyny jest najwyższy – najlepiej, gdyby tabletki zawierały głównie piperynę. Oczywiście oprócz samego odchudzania możemy także liczyć na poprawę kondycji zdrowotnej, co jest ogromnym plusem tabletek.

Zobacz także, jak na odchudzanie działa ekstrakt z afrykańskiego mango.